CELE EKSPEDYCJI

Jak każde złożone przedsięwzięcie, tak również "Expedition around the Globe_alisation" wyznacza przed sobą liczne cele. Już samo zorganizowanie 8-miesięcznej ekspedycji, a potem szczęśliwe jej zrealizowanie jest celem samym w sobie. Ale to oczywiście nie wszystko.

Celem głównym, po pierwsze, było zrealizowanie przygody życia, obfitującej w różnorodność wrażeń i doświadczeń, którymi moglibyśmy dzielić się z innymi młodymi podróżnikami. Po drugie, zebranie materiałów, które pomogą polskim studentom w pisaniu prac o tematyce związanej z globalizacją. Kolejnym celem była też chęć nauczenia się w każdym kraju przynajmniej jednego regionalnego tańca.


WYPRAWA NIEZWYKŁA

Okrążenie globu ziemskiego to w Polsce wciąż cel odległy, szczególnie, gdy wyznaczany jest przez ludzi młodych. Choć coraz częściej spotyka się w Polsce inicjatywy podróży na Daleki Wschód, czy do pojedynczych krajów obu Ameryk, niewiele osób decyduje się na okrążenie całego globu.

Co zaskakujące, mimo pojawiających się obecnie większych możliwości korzystania z "otwarcia się świata", ludzie, szczególnie młodzi, coraz rzadziej odkrywają jego tajemnice na własna rękę. Skrupulatnie planując ścieżki własnej kariery nie biorą często pod uwagę innych od powszechnie przyjętych sposobów zdobycia doświadczenia życiowego.

Tymczasem wyprawa dookoła Świata wyraża dążenie za rozwiązaniami niekonwencjonalnymi. Nasz sukces dowodzi, że warto być aktywnym i można zrealizować każde marzenie. Jesteśmy pewni, że stereotyp "duże znaczy nieosiągalne" został przez nas przełamany i że za tym przykładem nasi rówieśnicy spełnią swoje pragnienia.

Przeżycie "Expedition around the Globe_alisation" było dobrą inwestycją dla nas. Sprawdzenie się w ekstremalnych sytuacjach, życie w grupie, stykanie się z różnorodnością obyczajów i wartości wszelakich kultur - to bagaż doświadczeń, który stał się fundamentem dalszej drogi życia. Wyprawa dała nam wiele więcej niż możliwość pobytu w egzotycznych lub historycznie ważnych miejscach. Więcej niż zetkniecie się z innymi obyczajami, jedzeniem, językiem, klimatem, ludźmi, religią. Dała nam dystans do życia w Polsce, w Europie, do naszych problemów i problemów świata. Wyprawa nauczyła nas wrażliwości i pokory oraz pokazała nam prawdziwe ludzkie wartości. Właśnie tym najbardziej chcemy się z Wami dzielić :) [inne]


NIE TYLKO PRZYGODA

Wyprawa "Expedition around the Globe_alisation" miała także charakter naukowy. Celem priorytetowym było takie zorganizowanie Wyprawy, aby spostrzegać jak najwięcej aspektów związanych z globalizacją. Teoretyczne rozważania odnośnie szans i zagrożeń stwarzanych przez ten proces dotyczą z reguły takich dziedzin jak ekonomia, nauka, polityka. Wciąż jednak niewiele pisze się na temat jej wpływu na życie zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Podczas wyprawy dowiedzieliśmy się, jak dalece globalizacja ingeruje w codzienną rzeczywistość mieszkańców różnych stron świata - ich wierzenia, tradycje, taniec, ubiór, kuchnię, zainteresowania, stosunek do obcych. Tym samym poznaliśmy odpowiedź na stawiane sobie przed wyjazdem pytania:


TANIEC

Aby lepiej poznać kulturę krajów Ameryki i Azji, zapragnęliśmy urozmaicić naszą wędrówkę o naukę tańców regionalnych. Uczestniczyliśmy więc w różnorodnych festiwalach, świętach narodowych, pokazach artystycznych czy nawet małych, rodzinnych uroczystościach. Dało nam to pewien obraz tańca jako elementu życia i ukazały jego wagę w kulturze.

Ameryka Południowa wyszła naprzeciw naszym potrzebom - taniec to najżywsza część tamtejszej kultury, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że "taniec to życie". Poza miękkimi ruchami bioder w rytmie Salsy, uczęszczaliśmy na zajęcia Thinku, Diablady, Dancas Negras, Marinery, Merengi, Kumbii, Cueci, Huayno, Morenady, Caporales i innych tańców andyjskich. Azja nie była tak łaskawa. Zaoferowała nam kilka tanecznych atrakcji w postaci Klasycznego Tańca Tajskiego oraz Kambodżańskiego Teatru Królewskiego. Najważniejsze źródła czerpania wiedzy o tańcu to: Festiwal w Portoviejo, I Internacional Festival de Danzas Folkloricas w Chiclayo, turniej Marinery w Pimentel, zajęcia taneczne w Casa de Cultura La Paz, treningi i występy Szkoły Tańca Tradycyjnego w Puno, Festiwal Pełni Księżyca Champasak i inne. Zebraliśmy również kolekcję nagrań z tradycyjną muzyką regionalną.

Zdobyte umiejętności, inspiracje i motywy zamierzamy wykorzystać w polskim tańcu współczesnym. Zastosowanie naszych pomysłów umożliwi nam poprzez projekty i warsztaty Stowarzyszenie Inspiracji i Realizacji Artystycznych.

[inne]